چرا ایمپلنت دندان مهم است؟ + بروز شده

0 84

چرا ایمپلنت دندان مهم است؟ + بروز شده

هنگامی که یک یا چند دندان از دست رفته دارید، به احتمال زیاد از کاهش اعتماد بنفس و عدم احساس راحتی در هنگام غذا خوردن و گاهی صحبت کردن رنج می برید. حتی بدتر از آن، سلامت دهان و دندان شما می تواند به خطر بیفتد. خوشبختانه به لطف ایمپلنت های دندانی، تمام این مسائل قابل رفع هستند. این روزها تعداد فزاینده ای از مردم در حال کشف مزایای ایمپلنت دندان می باشند. طبق گزارش آکادمی ایمپلنت دندانپزشکی آمریکا (https://www.aaid.com) در واقع ۳ میلیون آمریکایی ایمپلنت دارند و این تعداد روز به روز بیشتر می شود. اما چرا ایمپلنت دندان مهم است و به چه دلایلی اینقدر محبوب شده است. در مطلب امروز در مورد اهمیت ایمپلنت دندان صحبت خواهیم کرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

به زبان ساده، ایمپلنت های دندانی که شبیه پیچ یا سیلندر هستند و غالبا از تیتانیوم درجه پزشکی ساخته شده اند، جایگزینی برای ریشه دندان های از دست رفته می باشند. آنها طوری طراحی می شوند که با دندان های طبیعی فرد مطابقت داشته باشند و به عنوان پایه ای محکم برای دندان های جایگزین متحرک یا دندان های دائمی و ثابت استفاده می شوند. به طور خلاصه، ایمپلنت های دندانی گزینه ای عالی برای ترمیم لبخند شما می باشند. برای کاشت ایمپلنت، دندانپزشک یک میله تیتانیوم را در استخوان فک شما قرار می دهد که به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می کند. ایمپلنت دندان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل فیکسچر، اباتمنت و روکش دندان می باشد.

اگرچه این جراحی پیچیده و زمان بر است، اما ایمپلنت ها جایگزینی طبیعی برای دندان های از دست رفته هستند و نسبت به سایر روش های موجود، مزایای قابل توجهی دارند. ایمپلنت های دندانی برای کسانی که فقط یک دندان از دست رفته دارند یا بیمارانی که نیاز به ترمیم یک ردیف کامل دندان دارند، مفید هستند. برای واجد شرایط بودن برای ایمپلنت دندان، بیماران باید توده استخوانی کافی در فک خود داشته باشند تا از میله تیتانیوم و تاج متصل شده حمایت کند. ایمپلنت دندان محدودیت سنی خاصی ندارد و اکثر افراد بالای ۱۸ سال می توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

چرا ایمپلنت مهم است؟

هنگامی که یک دندان از دست می رود، چندین اتفاق شروع به رخ دادن می کند که بلافاصله برای بیمار قابل توجه نیست و می تواند تأثیر منفی قابل توجهی بر سلامت و ظاهر او داشته باشد. ریشه دندان به نگه داشتن دندان ها در جای خود کمک می کند اما در حفظ سلامت لثه های اطراف و حمایت از ساختارهای استخوانی نیز حیاتی است. از دست دادن استخوان در ناحیه فک یکی از مشکلات مهمی است که به طور طبیعی پس از از دست دادن دندان رخ می دهد. این از دست دادن استخوان می‌ تواند یکپارچگی ریشه‌ های دندان مجاور و ثبات دندان را به خطر بیندازد و همچنین می تواند در افرادی که چندین یا همه دندان‌ های خود را از دست داده‌ اند، ظاهری فرورفته در ناحیه فک ایجاد کند. به همین دلیل است که استفاده کنندگان از دندان مصنوعی متوجه می شوند که با گذشت زمان، دندان مصنوعی آنها سخت تر و سخت تر در جای خود قرار می گیرد و فیت می شود.

اگرچه داشتن لبخند زیبا و اعتماد به نفس ناشی از آن مهم است، اما دلایل بهداشتی مهمی نیز برای کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد. کاشت ایمپلنت دندان چه برای جایگزینی یک دندان باشد یا چند دندان، یک راه حل مهم برای بازیابی و حفظ سلامت دندان است. ایمپلنت های دندانی به حفظ و تقویت ساختار استخوان فک کمک می کنند. این بدان معناست که آنها کاری فراتر از جایگزینی دندان از دست رفته انجام می دهند. علاوه بر این با کمک به حفظ ساختار استخوان از دندان های موجود نیز محافظت می نمایند.

اهمیت ایمپلنت دندان به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • افزایش اعتماد بنفس فرد در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن
 • احساس راحتی در هنگام حرف زدن و غذا خوردن
 • تقویت استخوان فک و جلوگیری از تحلیل رفتن آن
 • از فرورفتگی در فک ها و تغییر فرم صورت جلوگیری می کند.
 • محافظت از ریشه های دندان های مجاور و حفظ ثبات آنها
 • ایمپلنت دندان در صورت موفقیت، یک راه حل دائمی برای جایگزینی دندان است که این امر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه درمان می شود.

هزینه ایمپلنت چقدر است؟

قیمت و هزینه ایمپلنت دندان از سوالات رایج بیمارانی است که قصد دریافت ایمپلنت دارند. شاید در نگاه اول قیمت ایمپلنت دندان در مقایسه با سایر اقدامات دندانپزشکی گران به نظر برسد اما با توجه به ماندگاری طولانی مدت و تقریبا دائمی ایمپلنت دندان و راحتی و زیبایی بی نظیری که ارائه می‌ دهد، می توان گفت که در دراز مدت قیمت آن مقرون بصرفه است و ارزش آن را دارد که یکبار چنین هزینه ای پرداخت نمایید.

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان بر حسب واحد دندانی محاسبه می شود و با توجه به چندین عامل متغیر است. عواملی که می توانند روی هزینه ایمپلنت دندان تأثیر بگذارند، عبارتند از:

 • نیاز یا عدم نیاز به درمان های جانبی ایمپلنت مانند پیوند استخوان فک
 • هزینه عکسبرداری و اسکن دهان و دندان
 • محل کلینیک یا مطب دندانپزشکی
 • میزان مهارت دندانپزشک و دستمزد او
 • برند پایه ایمپلنت دندان
 • جنس روکش یا تاج ایمپلنت
 • مواد به کار رفته در ساخت ایمپلنت
 • تعداد ایمپلنت های مورد نیاز
 • تکنیک جراحی مورد استفاده
 • محل کاشت ایمپلنت دندان
 • کشور سازنده ایمپلنت

در زیر، قیمت و هزینه برای انجام ایمپلنت دندان بر اساس جدول منتشر شده در سایت کلینیک دندانپزشکی سریتا را مشاهده می کنید.

(جدول قیمت ایمپلنت ، پایه یا فیکسچر)

برند ایمپلنت کشور سازنده قیمت (تومان)
KME ایران ۴۲۰۰۰۰۰
Snucone کره ۵۰۰۰۰۰۰
CIS کره ۶۳۰۰۰۰۰
Evidence کره ۷۲۵۰۰۰۰
biotem کره ۷۲۵۰۰۰۰
CMI کره ۷۲۵۰۰۰۰
CORE 1 کره ۷۲۵۰۰۰۰
Megagen کره ۹۰۰۰۰۰۰
SIC سوئیس ۹۵۰۰۰۰۰
ITI سوئیس ۱۹۰۰۰۰۰۰
ITI SLActive سوئیس ۲۴۰۰۰۰۰۰

(جدول قیمت روکش ایمپلنت)

نام برند روکش جنس کشور سازنده قیمت (تومان)
PFM B ترکیب سرامیک و فلز کره ۲۰۰۰۰۰۰
PFM A ترکیب سرامیک و فلز کره ۳۵۰۰۰۰۰
Zirconia B تمام سرامیک ایتالیا ۵۰۰۰۰۰۰
Zirconia A تمام سرامیک ایتالیا ۶۰۰۰۰۰۰
Emax سرامیک فشرده ایتالیا ۷۰۰۰۰۰۰

(جدول قیمت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت)

نوع قیمت (تومان)
فک بالا ۳۰۰۰۰۰۰۰
فک پایین ۳۰۰۰۰۰۰۰
هر دو فک (فول موس یا کل دهان) ۶۰۰۰۰۰۰۰

(جدول قیمت اباتمنت ایمپلنت)

اباتمنت ایمپلنت قیمت (تومان)
اباتمنت کره ای ۲۱۰۰۰۰۰
اباتمنت سوئیسی ۳۹۰۰۰۰۰

حرف آخر

ایمپلنت‌ های دندانی، ریشه‌های دندان مصنوعی هستند که برای حمایت از ترمیم دندان یا دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شوند. آنها تقریبا مادام العمر هستند و علاوه بر ایجاد ظاهر طبیعی و بهبود اعتماد بنفس فرد به ایجاد حس راحتی در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن و همچنین جلوگیری از تحلیل استخوان فک و تغییر فرم صورت کمک می کنند. شاید در نگاه اول، آنها فقط جایگزین های دائمی دندان باشند اما ایمپلنت ها کاری فراتر از پر کردن جای خالی دندان ها انجام می دهند.

Dental Implant Benefits

https://www.drlinger.com/blog/3-reasons-why-dental-implants-are-important


۲۴ شهریور ۱۴۰۲ ۱۴:۱۳

اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.