همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال + بروز شده

0 16

همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال + بروز شده

متاسفانه امروز مصرف مواد مخدر در بین افراد و به‌خصوص جوان‌ها در حال افزایش است. مواد مخدر جدید صنعتی روزانه وارد جامعه می‌شود و آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای افراد و خانواده‌ها به‌همراه دارد. ماده مخدر دستمال یکی از خطرناک‌ترین و غیر قابل جبران‌ترین مواد مخدر است. بنابراین جامعه نیاز دارد از همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال آگاهی پیدا کند.

معرفی مواد مخدر روانگردان دستمال: انواع، اثرات و مخاطرات

دستمال مثل مواد مخدر آل‌اس‌دی، کراک و کریستال صنعتی است و در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شود. مردم باید همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال را بدانند تا جلوی خیلی از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود. ساختاری دستمال شباهت به ماری‌جوانا دارد اما اثرات آن 20 تا 80 برابر زیان‌بارتر از ماده مخدر حشیش است.

دستمال یک کانابینوئید صنعتی و آزمایشگاهی و در واقع حاصل ترکیبی از آمفتامین و متامفیتامین یا شیشه است. این ماده زیرمجموعه NPSها شناخته می‌شود. تا به امروز 700 نوع از این موادمخدر شناسایی شده است. ماده مخدر دستمال به‌عنوان یک ماده توهم‌زا، آثار مخرب بسیار زیادی دارد و در طولانی‌مدت فرد را از بین می‌برد.

علائم مصرف ماده مخدر دستمال

علائم مصرف این ماده مخدر خطرناک شامل موارد زیر می‌شود:

 • نشانه‌های روان‌پریشی
 • حملات ترس
 • کم شدن دید و بینایی
 • فراموشی
 • خنده‌های زیاد
 • اضطراب و استرس
 • تشنج
 • تاکی کاردی قلب
 • دردهای شدید جسمانی
 • دست دادن حالت مستی و نشئگی

این ماده مخدر بسیار خطرناک است و حتی احتمال دارد با یک بار مصرف آن فرد اعتیاد پیدا کند. افرادی که به این ماده معتاد می‌شوند از یک قطعه در روز شروع می‌کنند و متاسفانه این تعداد حتی به 70 قطعه در روز نیز می‌رسد. فرد بعد از یک سال مصرف ظاهر و چهره وحشتناک و دردآوری پیدا می‌کند. متاسفانه در برخی از موارد فرد بعد از 6 ماه مصرف از بین می‌رود.

https://file.tesmino.ir/images/2024/01/images_1704802307_659d3803a5351.jpg

چالش‌ها و راهکارها

دستمال در مقایسه با مواد مخدر حشیش و ماریجوانا اثرات مخرب قوی‌تری دارد. با مصرف این ماده فرد از لحاظ جسمی و ذهنی اعتیاد پیدا می‌کند. پس اگر این نوع بیماران بخواهند این ماده را ترک کنند، ابتدا باید جسم آن‌ها سم‌زدایی شود. سپس آرام آرام از نظر ذهنی و روانی باید فرد را درمان کرد. اقدامات درمانی برای ترک ماده مخدر دستمال شبیه به روش‌های ترک مواد مخدری مثل ماری‌جوانا و حشیش است.

آسیب‌های اجتماعی ناشی از مواد مخدر روانگردان دستمال

وقتی می‌خواهیم از همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال آگاهی پیدا کنیم، باید حتما آسیب‌های واردشده به جامعه را نیز مورد بررسی قرار دهیم. اثرات واقعی ماده مخدر دستمال بر جامعه در ادامه شرح داده شده است:

آسیب‌های سلامتی

وقتی فردی یک غذای خوشمزه می‌خورد یا عاشق می‌شود، مغز یک هورمون محرک به نام دوپامین را منتقل می‌کند. مواد مخدر نیز تولید دوپامین را تشویق می‌کنند. اما با گذشت زمان، مغز می‌تواند برای ساخت، انتقال و دریافت دوپامین به آن‌ها وابسته شود.

آسیب‌های خانوادگی

مصرف این ماده مخدر خطرناک می‌تواند پیامدهایی برای کل خانواده فرد بیمار داشته باشد. این اشخاص متاسفانه در بیشتر موارد از طرف خانواده خود طرد می‌شوند. فرزندان این بیماران در زندگی با مشکلات بزرگی روبرو هستند و ممکن است مورد غفلت یا سوء استفاده قرار گیرند. آن‌ها احتمالا حتی در سنین پایین دچار اعتیاد شوند.

مسائل محل کار

افرادی که دستمال مصرف می‌کنند در محیط کار بهره‌وری ندارند. خیلی از این افراد شغل خود را از دست می‌دهند، زیرا نمی‌توانند نیازهای شغلی را برآورده کنند. بنابراین، دانستن همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال ضروری است، زیرا در برخی موارد با از دست دادن شغل، زندگی فرد فلج می‌شود.

افزایش جرم و جنایت

استفاده از مواد مخدر می‌تواند الهام بخش کسی برای ارتکاب جرم باشد. آن‌ها احتمال دارد پول یا وسایل بستگان خود را به سرقت ببرند تا هزینه مواد خود را تامین کنند. در موارد نادر، کارمندان برای خرید مواد، پول نقد از شرکت می‌دزدند.

مست بودن می‌تواند فرد را به ارتکاب جرم سوق دهد. مواد مخدر می‌تواند توانایی تصمیم‌گیری فرد را مختل کند و او را به سمت انتخاب‌های پرخطر سوق دهد. آن‌ها اعتقاد دارند که آزاد هستند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند.

آسیب‌های زیست محیطی

دستمال ماده مخدر شیمیایی و سمی است که می‌تواند روی زمین بریزد و محیط را نیز آلوده کند. بیشتر مواد مخدر صنعتی قابل اشتعال هستند. یک جرقه می‌تواند یک آزمایشگاه تولید دستمال را بسوزاند و سموم را به هوا انتقال دهد.

درمان و راهکارهای نوین برای مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر روانگردان دستمال

در حالی‌که هیچ راه یا تضمینی برای جلوگیری از سوء مصرف ماده دستمال وجود ندارد، کارهایی وجود دارد که همه می‌توانند برای جلوگیری از سوء مصرف مواد انجام شوند:

 • از مصرف مواد مخدر با هدف تفریح باید پرهیز شود. افراد باید برای سرگرمی و تفریح روش‌های سالم را امتحان کنند.
 • از وسوسه و فشار همسالان بپرهیزید. با اجتناب از دوستان یا اعضای خانواده که فرد را برای استفاده از مواد تحت فشار قرار می‌دهند، دوستی‌ها و روابط سالمی ایجاد شود. وقتی همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال می‌دانید، پس باید نه گفتن را یاد بگیرید.

https://file.tesmino.ir/images/2024/01/images_1704802329_659d3819a273b.jpg

دیگر راهکارهای مقابله با روانگردان دستمال

 • بیماری روانی و سوء مصرف مواد اغلب دست به دست هم می‌دهند. اگر با یک بیماری روانی مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه سر و کار دارید، باید از یک درمانگر یا مشاور مجاز کمک بگیرید. یک متخصص مهارت‌های مقابله‌ای سالم را برای کاهش علائم شما بدون روی آوردن به مواد مخدر ارائه می‌دهد.
 • ریسک‌های اعتیاد را بررسی کنید. هرچه بیشتر از عوامل خطر بیولوژیکی، محیطی و فیزیکی خود آگاه باشید، احتمال بیشتری برای غلبه بر آنها خواهید داشت.
 • زندگی متعادلی داشته باشید. متاسفانه با اینکه اغلب مردم همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال می‌دانند، در مواجهه با مشکلات به آن روی می‌آورند. تمرین مهارت‌های مدیریت استرس می‌تواند به شما کمک کند بر این عوامل استرس‌زای زندگی غلبه کنید.

تجربیات افراد

افرادی که به ماده مخدر دستمال اعتیاد پیدا می‌کنند، در تمامی جنبه‌های زندگی دچار آسیب می‌شوند. همان‌طور که گفته شد در برخی موارد در اثر مصرف بیش‌ازحد و مداوم بعد از مدت کوتاه 6 ماه از بین می‌روند.

این افراد از طرف خانواده و دوستان خود کنار گذاشته می‌شوند و جایگاه اجتماعی خود را از دست می‌دهند. اصولا کسی روی این افراد حسابی باز نمی‌کند و در خیلی از موارد اطرافیان از آن‌ها قطع امید خواهند کرد و آن‌ها را به حال خود رها می‌کنند. این امر، اثرات ماده مخدر دستمال را چندین برابر افزایش می‌دهد.

بیماران معتاد به دستمال اغلب به سمت دزدی و دیگر جرم‌ها روی می‌آورند، زیرا در حالت‌های خوشی و مستی در تعادل قرار ندارند و ممکن است هرکاری از آن‌ها سر بزند.

جمع‌بندی

ماده مخدر دستمال اثرات مخربی بر فرد بیمار می‌گذارد. در مغز این افراد دوپامین ترشح می‌شود و این در بلندمدت عملکرد مغز را تغییر می‌دهد. این ماده به عملکرد قلب و ریه آسیب می‌رساند. این ماده خطرناک روابط فرد را با خانواده، دوستان، همکاران و در واقع جامعه از بین می‌برد. بنابراین ضروری است تا همه چیز درباره مواد مخدر روانگردان دستمال بدانیم. احتمال اینکه این افراد شغل خود را از دست بدهند وجود دارد. همچنین احتمال ارتکاب جنایت در آنها بیشتر است. اما این تاثیرات می‌توانند برگشت پذیر باشند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.