فتق هیاتال چیست؟ علائم و درمان + انواع دارو

0 89

فتق هیاتال چیست؟ علائم و درمان + انواع دارو | سلامت

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

دیافراگم غشایی است که اندام‌های شکم را در جای خود نگه می‌دارد و آن‌ها را از قلب و ریه‌ها جدا می‌کند. فتق هیاتال (hiatal hernia)، فتق هیاتوس یا فتق حجاب حاجز زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت بالایی معده از منفذی که در دیافراگم وجود دارد و به آن «هیاتوس مری» می‌گویند، عبور می‌کند و وارد قفسه سینه می‌شود. برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره این بیماری و راه‌های درمان آن کسب کنید، مقاله امروز مجله درمانکده را تا انتها بخوانید.

انواع فتق هیاتال

۲ نوع فتق هیاتال اصلی وجود دارد: لغزشی یا نوع ۱ و پاراازوفاژیال که شامل نوع ۲، ۳ و ۴ می‌شود:

نوع فتق ویژگی‌ها
نوع ۱ (لغزشی) شایع‌ترین نوع این بیماری است و ۹۵ درصد موارد ابتلا به آن را تشکیل می‌دهد.
این نوع فتق هیاتال در مری اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، بخشی از مری که به معده متصل است، از شکاف دیافراگم به سمت بالا می‌لغزد و دوباره به سمت پایین می‌آید.
نوع ۲ بخش بالایی معده از کنار مری به سمت بالا حرکت می‌کند.
نوع ۳ نوع ۳ این بیماری، ترکیبی از نوع ۱ و ۲ است. یعنی بخشی از مری که به معده متصل است و معده هر دو به سمت بالا حرکت می‌کنند.
نوع ۴ نوع ۴ نادر اما پیچیده است. چون به غیر از معده، یک اندام دیگر مثل روده، پانکراس (لوزالمعده) یا طحال را هم درگیر می‌کند.

علائم فتق هیاتال

فتق هیاتوس اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل، پزشک معمولا آن را به صورت تصادفی کشف می‌کند. در سایر موارد، علائمی که تجربه می‌کنید از رفلاکس اسید (بیماری رفلاکس معده به مری یا GERD) ناشی می‌شود.

بیشتر بدانید: عمل باندینگ معده چیست؟

مردی که روی تخت به پهلو خوابیده و پاها را به داخل شکم جمع کرده است
رفلاکس اسید و سوزش سر دل از علائم فتق هیاتوس هستند.

سوزش سر دل مهم‌ترین علامت GERD است. این علامت که در قسمت پایین قفسه سینه احساس می‌شود، ممکن است با مصرف بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها یا هنگام دراز کشیدن و خم شدن بدتر ‌شود. از سایر علائم فتق هیاتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد قفسه سینه
 • سوء هاضمه و احساس سیری بلافاصله پس از غذا خوردن
 • آروغ زدن
 • مشکل در بلع یا احساس وجود توده در گلو هنگام بلع
 • گلودرد و گرفتگی صدا هنگام صحبت کردن (به دلیل تحریک ناشی از اسید)

سایر علائم هشداردهنده عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • احساس فشار یا درد در قسمت بالای شکم یا پایین قفسه سینه

عوارض فتق هیاتال

شایع‌ترین مشکلی که فتق هیاتوس ایجاد می‌کند، رفلاکس اسید است که می‌تواند در صورت درمان نشدن و به مرور زمان به مری آسیب برساند. عوارض رفلاکس اسید شامل موارد زیر است:

 • ازوفاژیت: اسید باعث التهاب پوشش مری می‌شود. التهاب مزمن با درد، مشکلات بلع، زخم و حتی خونریزی همراه است.
 • تنگی مری: اسکار ناشی از التهاب مزمن باعث باریک شدن مری می‌شود.
 • مری بارت: التهاب مزمن می‌تواند در نهایت بافت مری را تغییر دهد و به «مری بارت» منجر شود. این مشکل به خودی‌خود مضر نیست، اما پیش‌سرطانی در نظر گرفته می‌شود.

در صورت لزوم می توانید با دکتر گوارش آنلاین مشورت کنید و هم می توانید به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

به ندرت، اگر فتق هیاتال در هیاتوس گیر کند یا فشرده شود، عوارض زیر را ایجاد می‌کند:

 • انسداد دستگاه گوارش: معده یا اندام دیگری ممکن است در هیاتوس گیر کرده و فشرده شود یا پیچ بخورد و در مجرای گوارشی شما انسداد ایجاد کند.
 • گاستریت: اسید به دام افتاده در فتق می‌تواند باعث التهاب، زخم معده و خونریزی داخلی شود.
 • ایسکمی: فتق ممکن است آن‌قدر فشرده شود که جریان خون را قطع کند. این اتفاق به التهاب و درد و در نهایت مرگ بافت منجر می‌شود.

دلایل ابتلا به فتق هیاتال

وقتی در بافت‌هایی که قسمت‌های مختلف بدن را از هم جدا می‌کنند ضعف وجود داشته باشد، فتق ایجاد می‌شود. علت ضعف‌هایی که به فتق هیاتال منجر می‌شوند، دقیقا مشخص نیست. یکی از دلایل بالقوه ممکن است فشار بر دیافراگم باشد.

مشخص شده است که فتق هیاتوس در افراد بالای ۵۰ سال و افراد چاق شایع‌تر است. عامل خطر دیگر، نیروی رو به بالا است که به دلیل وزنه‌برداری، زور زدن برای تخلیه روده یا سرفه و استفراغ مداوم رخ می‌دهد. این اعمال به طور موقت فشار داخل حفره شکمی را افزایش می‌دهند.

در زنان غالبا فتق هیاتال در بارداری ایجاد می‌شود. چون جنین در حال رشد اندام‌های شکمی را به سمت بالا هل می‌دهد و گاهی اوقات باعث عبور آن‌ها از دیافراگم می‌شود.

در موارد نادر، ناهنجاری مادرزادی در دیافراگم می‌تواند در ابتلا به فتق نقش داشته باشد. آسیب‌دیدگی دیافراگم به دلیل ضربه ناشی از سقوط یا تصادفات رانندگی هم ممکن است به فتق هیاتال منجر شود. علاوه بر این، بعضی از روش‌های جراحی مربوط به مری هم خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

بیشتر بدانید: دیورتیکول مکل چیست؟

راه‌های تشخیص بیماری

پزشک با مشاهده تصاویر مری و معده می‌تواند فتق هیاتوس را تشخیص دهد. تست‌هایی که به کشف این بیماری کمک می‌کنند عبارتند از:

اینفوگرافی درباره راه‌های تشخیص فتق هیاتال
پزشک با آندوسکوپی و روش‌های تصویربرداری می‌تواند فتق هیاتال را تشخیص دهد.
 • تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه
 • ازوفاگرام (تصویربرداری از مری در حین بلع باریم)
 • آندوسکوپی
 • مانومتری مری (اندازه‌گیری انقباضات عضلانی مری)

درمان فتق هیاتال

درمان قطعی فتق هیاتال به علائم شما بستگی دارد. اگر بیماری برایتان آزاردهنده نیست، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اما باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنید، چون احتمال دارد فتق با گذشت زمان بزرگ‌تر ‌شود.

در صورت نیاز به درمان، ممکن است پزشک دارو درمانی را توصیه کند. داروی فتق هیاتال نمی‌تواند رفلاکس اسید را متوقف کند، اما مقدار اسید معده را کاهش می‌دهد و از آسیب دیدن مری جلوگیری می‌کند. آنتی‌اسیدهای بدون نسخه بهترین دارو برای فتق هیاتال و رفلاکس خفیف هستند. اما اگر برای مدت طولانی به دارو نیاز داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید تا محصولات قوی‌تری را برایتان تجویز کند.

در صورتی که فتق خیلی بزرگ باشد، تغییر سبک زندگی و درمان دارویی موثر نباشد یا عوارض جانبی داروها روی سلامت و کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته باشد، پزشک جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

درمان خانگی

تغییر سبک زندگی می‌تواند دفعات و شدت رفلاکس اسید را کاهش دهد. برای درمان فتق هیاتال با طب سنتی و راه‌کارهای خانگی، به توصیه‌های زیر عمل کنید:

اینفوگرافی درباره راه‌های درمان فتق هیاتال با روش‌های خانگی
حفظ وزن در محدوده مناسب و پیروی از سبک زندگی سالم به درمان فتق هیاتال کمک می‌کند.
 • وزن خود را در محدوده سالم حفظ کنید. اگر اضافه وزن باعث رفلاکس اسید شده است، کاهش وزن می‌تواند کمک‌کننده باشد.
 • حجم غذای مصرفی خود را کاهش دهید. این کار باعث می‌شود فشار کمتری به معده شما وارد شود.
 • چربی کمتری بخورید. غذاهای پرچرب ترشح اسید معده را تحریک می‌کنند.
 • شام را زودتر بخورید. از دراز کشیدن یا خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا خودداری کنید.
 • پوزیشن خوابیدن خود را تغییر دهید. بالا بردن سر در شب و خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند از رفلاکس اسید جلوگیری کند.
 • سیگار نکشید. سیگار روی اسفنکتر تحتانی مری (دریچه بین مری و معده) تاثیر می‌گذارد و آن را ضعیف‌تر می‌کند. همچنین می تواند باعث سرفه مزمن شود که این روی عضلات اطراف فتق فشار وارد می‌کند.

بیشتر بدانید: ایلئوس چیست؟

راه‌های پیش‌گیری از فتق هیاتال

از آنجا که چاقی یکی از عوامل خطر فتق هیاتوس است، کاهش وزن به پیش‌گیری از آن کمک می‌کند. سایر علل و عوامل خطر شناخته شده قابل پیش‌گیری نیستند.

کلام پایانی

اگر فتق هیاتال کوچک باشد، پزشک ممکن است آن را به طور تصادفی کشف کند. در سایر موارد، این بیماری می‌تواند به رفلاکس اسید و سوزش سر دل منجر شود. تغییر رژیم غذایی و دارو درمانی معمولا به کاهش علائم کمک می‌کند. اما گاهی اوقات، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

در صورت مشاهده علائم فتق هیاتال، به پزشک مراجعه کنید. درمانکده این امکان را برای شما فراهم کرده است که از پزشک مورد نظر خود به صورت آنلاین برای ویزیت حضوری یا مشاوره از راه دور وقت بگیرید.

سوالات متداول

آیا فتق هیاتال خطرناک است؟

در بیشتر موارد، این بیماری جدی نیست و حتی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. اما فتق بزرگ در نهایت می‌تواند جدی شود. در صورت بزرگ بودن فتق، احتمالا علائم آن را تجربه می‌کنید.

آیا بین فتق هیاتال و تنگی نفس ارتباط وجود دارد؟

بله. اگر فتق به ریه‌های شما فشار وارد کند، دچار تنگی نفس می‌شوید.

آیا فتق هیاتال در نوزادان و کودکان هم ایجاد می‌شود؟

بله. فتق هیاتال در کودکان و نوزادان هم دیده می‌شود.

آیا درمان فتق هیاتال با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟

رفلاکس اسید یکی از علائم فتق هیاتوس است. بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که طب سوزنی با تاثیری که روی دستگاه گوارش دارد، می‌تواند علائم رفلاکس اسید را کاهش دهد. البته در این زمینه به تحیقات بیشتری نیاز است.

آیا ورزش برای فتق هیاتوس مفید است؟

شواهد درباره درمان فتق هیاتال با ورزش نشان می‌دهد که بعضی از فعالیت‌ها به دلیل فشاری که به ناحیه شکم وارد می‌کنند، باعث بدتر شدن علائم می‌شوند. بنابراین، باید در مورد تمریناتی که می‌توانید انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

منابع: my.clevelandclinic, medicalnewstoday

 38 بازدید


Leave A Reply

Your email address will not be published.