عمل اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است؟ + بروز شده

0 19

عمل اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است؟ + بروز شده

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده به قد بیمار و شاخص توده بدنی او وابسته است، بنابراین عمل اسلیو و بایپس معده برای همه بیماران توصیه نمی شود.

مقدمه

دانستن وزن مناسب برای عمل اسلیو معده اولین قدم در شروع درمان چاقی مرضی است.

جراحی های چاقی باعث کاهش سریع وزن می شوند و مشکلات ناشی از چاقی را به طور موثر حل می کنند. مانند هر روش جراحی دیگری مهم است که قبل از انجام آن پرسش های خود را مطرح کنید و به پاسخ آن ها دست یابید. تعیین این موضوع که یک جراحی برای شما مناسب است یا خیر، اولین گام مهم در مسیر کاهش وزن و درمانتان است. در این مطلب برگرفته از مجموعه مقالات سایت علمی دکتر فربد امامی یگانه (از فوق تخصص های اسلیو معده در تهران و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی) قصد داریم به موضوع بهترین وزن برای انجام عمل اسلیو معده بپردازیم.

اسلیو معده

محاسبه BMI جهت تعیین وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

همانطور که گفته شد وزن مناسب برای عمل اسلیو معده با توجه به قد و عدد BMI بیمار تعیین می شود. عدد BMI یا شاخص توده بدنی بیمار توسط یک فرمول ریاضی ساده محاسبه می گردد. این شاخص، میزان توده چربی بدن را تخمین می زند. در نتیجه به کمک آن می توان وضعیت سلامت بدن و محدوده اضافه وزن را تشخیص داد. اگر این شاخص در محدوده خطرناک قرار گیرد، بیمار فوراً تحت درمان قرار خواهد گرفت. انتخاب روش درمانی وابسته به میزان اضافه وزن و عدد به دست آمده متفاوت خواهد بود. در افرادی که شاخص توده بدنی زیر 30 دارند معمولاً ورزش و رژیم غذایی کارساز است، اما در افرادی که شاخص توده بدنی آن ها به محدوده غیر نرمال وارد می شود گزینه دیگری چون جراحی های چاقی روی میز قرار می گیرد.

برای به دست آوردن وزن مناسب برای عمل اسلیو معده ، از فرمول شاخص توده بدنی استفاده می شود. در حالی که BMI یک عدد دقیق برای اندازه گیری وضعیت کلی سلامت بدن نیست، اما روشی موثر برای مقایسه وزن در یک جمعیت است. محدوده BMI “طبیعی” توصیه شده توسط پزشکان بین 19 تا 25 است. با این حال، سلامت هر شخص، منحصر به فرد و وابسته به سبک زندگی اوست. هر گونه نگرانی یا پرسش درباره وزن باید قبل از انجام هرگونه اقدام برای کاهش وزن با پزشک در میان گذاشته شود.

bmi = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (توان دوم قد بر حسب متر)

طبق جدول زیر افرادی که BMI بالاتر از 30 دارند به چاقی مفرط مبتلا هستند، اما جراحی اسلیو معده برای درمان همه این بیماران مناسب نیست. در ادامه درباره وزن مناسب و محدوده شاخص توده بدنی مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده اشاره ای خواهیم داشت.

عدد bmi وضعیت اضافه وزن
کمتر از 18.5 کمبود وزن
بین 18.5 تا 24.9 وزن متعادل و سالم
بین 25 تا 29.9 اضافه وزن
30 تا 34.9 چاقی درجه 1
35 تا 39.9 چاقی درجه 2
بالاتر از 40 چاقی شدید

تخمین وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

هنگام بررسی جراحی های چاقی، ممکن است با این پرسش روبرو شوید که وزن مناسب برای عمل اسلیو معده چقدر است؟ برای آنکه بیماران تحت این عمل جراحی قرار گیرند باید BMI خاصی داشته باشند. در نتیجه می توان گفت جراحی های چاقی برای همه افراد مناسب نیستند.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده بستگی به قد و شاخص وزنی (عدد بی ام آی) فرد دارد. بنابراین بیماران واجد شرایط بر اساس شاخص توده بدنی دسته بندی می شوند. برای بیمارانی که BMI آن ها بین 30 تا 45 است، عمل جراحی اسلیو معده بهترین گزینه درمانی خواهد بود. همچنین برای بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از 45 است نیز عمل جراحی بای پس معده انجام می شود و با بهترین نتایج همراه خواهد بود. جراحی چاقی بای پس معده در مقایسه با اسلیو معده قوی تر بوده و با کاهش وزن سریع تر و بیشتری همراه است.

هرچند وزن مناسب برای عمل اسلیو معده با توجه به شاخص توده بدنی (بین 30 تا 45) تعیین می شود، اما این جراحی در افرادی که BMI بالاتر از 60 دارند نیز انجام می شود. از آنجایی که میزان چاقی و چربی های داخلی در این افراد بسیار زیاد و کبد آن ها بسیار بزرگ است، دو مرحله جراحی چاقی در آن ها انجام خواهد گرفت. مرحله اول شامل جراحی اسلیو معده است که بعد از دو سال تبدیل به بای پس معده می شود، زیرا احتمال موفقیت یک مرحله اسلیو معده در این افراد بسیار کم است.

بصورت میانگین می توان گفت عمل جراحی چاقی اسلیو معده برای کاهش وزن حداکثر ۵۰ کیلو مناسب است. بنابراین افرادی که بسته به قدشان وزن بیشتری باید از دست بدهند بهتر است تحت عمل جراحی چاقی بای پس معده قرار گیرند. مگر آنکه عدد بی ام آی آن ها بسیار بالا باشد و نیاز به عمل ۲ مرحله ای داشته باشند. همانطور که گفته شد در مرحله نخست اسلیو معده و در مرحله دوم بعد از گذشت دو سال بای پس معده روی این بیماران انجام می شود.

معیارهای دیگر علاوه بر وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

تنها داشتن وزن مناسب برای عمل اسلیو معده کافی نیست. معیارهایی که بیمار را برای انجام جراحی اسلیو معده واجد شرایط می کنند عبارتند از:

  • اضافه وزن حداکثر 50 کیلوگرم بالاتر از وزن ایده آل
  • BMI بین 30 تا 45
  • BMI بیشتر از 30 در صورت وجود یکی از بیماری های مرتبط مانند دیابت، فشار خون بالا یا آپنه خواب
  • تلاش معقول و بدون نتیجه برای سایر تکنیک های کاهش وزن از جمله ورزش و رژیم غذایی
  • سن بین 18 تا 65 سال
  • ابتلا به مشکلات سلامت جسمی و روحی مرتبط با چاقی
  • بیمار نباید مشکل روانپزشکی یا وابستگی به مواد مخدر داشته باشد
  • بیمار باید توانایی درک خطرات و تعهد مرتبط با جراحی را داشته باشد

افرادی که با این معیارها مطابقت دارند می توانند جراحی اسلیو معده انجام دهند، زندگی سالمی داشته باشند و به وزن ایده آل خود برسند.

سخن پایانی

اگر دارای وزن مناسب برای عمل اسلیو معده هستید، با مراجعه به بهترین مرکز جراحی چاقی برای انجام تمام آزمایشات لازم و بررسی شرایط بیمه خود اقدام کنید. در طول این ملاقات، جراح شما در مورد آنچه که باید قبل، حین و بعد از جراحی انتظار داشته باشید، صحبت خواهد کرد. همچنین تاریخ انجام عمل تعیین شده و مراقبت های لازم توصیه می شود. نوع جراحی با توجه به محدوده وزنی، وضعیت سلامت جسمانی، بیماری های همراه چاقی، سن و جنسیت بیمار تعیین می شود. انتخاب بهترین تکنیک برای جراحی بیمار بر عهده فلوشیپ فوق تخصصی جراحی های چاقی و لاپاراسکوپی پیشرفته است. تیم جراحی دکتر فربد امامی یگانه از آماده سازی بیمار قبل از عمل تا رسیدن به وزن ایده آل و تناسب اندام تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا بهترین نتایج حاصل شود.

منابع

سایت رسمی دکتر فربد امامی یگانه(فوق تخصص جراحی چاقی و لاپاراسکوپی پیشرفته)

https://dremami.org/


۲۹ آبان ۱۴۰۲ ۱۲:۴۷

اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.