علائم روماتیسم مفصلی چیست؟ چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

0 96

علائم روماتیسم مفصلی چیست؟ چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ | سلامت

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) یک بیماری التهابی است که در مفاصل بدن ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به درد، تورم و محدودیت حرکت مفاصل گردد. آرتریت روماتوئید ممکن است علاوه بر مفاصل بدن به طیف گسترده‌ای از سیستم‌های بدن ازجمله پوست، چشم‌ها، ریه‌ها، قلب و عروق خونی آسیب برساند.

اختلال خود ایمنی روماتیسم مفصلی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت‌های بدن حمله کند. برخلاف آسیب ساییدگی ناشی از استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید پوشش مفاصل شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تورم دردناکی می‌شود که درنهایت می‌تواند منجر به فرسایش استخوان و تغییر شکل مفصل شود. در این مقاله از مجله پزشکی درمانکده به بررسی علائم روماتیسم مفصلی و نحوه تشخیص و درمان آن خواهیم پرداخت.

علائم روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (RA) می‌تواند در هر مفصلی از بدن ایجاد شود، اما معمولاً از مفاصل کوچک دست و پا شروع می‌شود. با پیشرفت بیماری، علائم اغلب به مچ دست، زانو، مچ پا، آرنج، باسن و شانه‌ها گسترش می‌یابد. در بیشتر موارد، علائم در مفاصل هر دو طرف بدن بیمار رخ می‌دهد. علائم و نشانه‌های آرتریت روماتوئید ممکن است از نظر شدت متفاوت باشد و حتی ممکن است به صورت دوره‌ای ایجاد شوند.

روماتیسم مفصلی می‌تواند به مرور باعث تغییر شکل مفاصل و جابجایی آن‌ها از جای خود شود. فراموش نکنید همه کسانی که این علائم را تجربه می‌کنند به آرتریت روماتوئید مبتلا نیستند. علائم آرتریت روماتوئید مانند سایر انواع آرتریت است، بنابراین پزشک ممکن است برای تشخیص از آزمایشات مختلفی استفاده کند. اما علائم روماتیسم مفصلی چیست و این بیماری معمولا با چه نشانه‌هایی ظاهر می‌شود. در ادامه به برخی از علائم و نشانه‌های رایج آرتریت روماتوئید اشاره شده است.

بیشتر بدانید: شایع ترین بیماری های روماتیسمی چیست؟

اینفوگرافی علائم روماتیسم مفصلی
از رایج‌ترین علائم روماتیسم مفصلی می‌توان به درد مفاصل، تورم، التهاب، محدودیت حرکت و ضعف و خستگی اشاره کرد.

درد مفاصل

درد مفاصل مرتبط با آرتریت روماتوئید معمولاً یک درد ضربان‌دار و دردناک است. اغلب صبح‌ها و پس از یک دوره عدم تحرک بدتر می‌شود. درد مفاصل ممکن است در طول روز بدتر شود و با استراحت کاهش یابد. این درد ممکن است تیز و خنثی باشد و می‌تواند به سایر بخش‌های بدن گسترش یابد.

در صورت لزوم می توانید با دکتر روماتولوژی آنلاین مشورت کنید و هم می توانید به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

تورم و التهاب

مفاصل مبتلا به روماتیسم مفصلی ممکن است تورم و التهاب داشته باشند. این تورم می‌تواند باعث احساس سفتی و گرفتگی در مفاصل شود.

سفتی و سختی مفاصل

مفاصل تحت تاثیر روماتیسم مفصلی ممکن است سفت شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر دست‌های شما تحت تاثیر قرار گرفته باشد، ممکن است نتوانید انگشتان خود را به‌طور کامل خم کنید یا مشت کنید.

محدودیت حرکت مفاصل در صبح

بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در صبح‌ها احساس سختی و محدودیت حرکت مفاصل خود را تجربه می‌کنند. سفتی صبحگاهی که از علائم نوع دیگری از آرتریت به نام استئوآرتریت است، معمولاً در عرض 30 دقیقه پس از بیدار شدن از بین می‌رود، اما سفتی صبحگاهی که از علائم روماتیسم مفصلی است، اغلب بیشتر از این زمان طول می‌کشد.

تصویر فردی که به درد و محدودیت حرکت مفاصل در صبح دچار است.
روماتیسم مفصلی ممکن است در هر مفصلی از بدن ایجاد شود، اما این بیماری معمولا صبح‌ها موجب درد و محدودیت حرکتی بدن می‌شود.

خستگی و ضعف

روماتیسم مفصلی ممکن است باعث احساس خستگی و ضعف عمومی‌ شود. این علائم ممکن است در طول روز بدتر شده و با استراحت کاهش یابند.

سایر علائم روماتیسم مفصل

علاوه بر مشکلاتی که مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهند، برخی از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی علائم عمومی‌تری نیز دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 • خستگی و کمبود انرژی
 • تب و دمای بالای بدن
 • تعریق
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن

حدود 40 درصد از افرادی که آرتریت روماتوئید دارند نیز علائم و نشانه‌هایی را تجربه می‌کنند که مفاصل را درگیر نمی‌کنند. مناطقی که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند عبارت‌اند از:

 • پوست
 • چشم‌ها
 • ریه‌ها
 • قلب
 • کلیه‌ها
 • غدد بزاقی
 • بافت عصبی
 • مغز استخوان
 • رگ‌های خونی

علائم روماتیسم مفصلی پا

شایع‌ترین علائم درد، تورم و سفتی است. برخلاف استئوآرتریت که معمولاً یک مفصل خاص را تحت تأثیر قرار می‌دهد، علائم RA معمولاً در هر دو پا ظاهر می‌شود و مفاصل یکسانی را در هر پا تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائم روماتیسم مفصلی دست

تورم، گرمی و قرمزی رایج‌ترین علائم روماتیسم مفصلی دست هستند. به‌طورکلی پوشش مفاصل دست تحت تاثیر آرتریت روماتوئید ملتهب می‌شود، که می‌تواند باعث تورم مفاصل و داغ شدن و حساس شدن آن‌ها در لمس شود. در برخی افراد، تورم‌های سفت به نام ندول‌های روماتوئید نیز می‌تواند در زیر پوست اطراف مفاصل آسیب‌دیده ایجاد شود.

بیشتر بدانید: علائم روماتیسم چیست؟

تصویر فردی که به روماتیسم مفصل دست مبتلا است.
روماتیسم مفصلی دست موجب تورم، گرمی و قرمزی مفاصل دست می‌شود.

علائم روماتیسم مفصلی در زانو

یکی از رایج‌ترین علائم روماتیسم مفصلی در زانو سفت و سخت شدن مفاصل است. افرادی که به این مشکل مبتلا هستند، قادر به خم و راست کردن زانوی خود به راحتی نیستند. در ادامه به برخی از علائم روماتیسم مفصلی زانو اشاره شده است.

اینفوگرافی علائم روماتیسم مفصلی در زانو
از رایج‌ترین علائم روماتیسم مفصلی زانو می‌توان به درد، سفتی و تورم مفاصل زانو اشاره کرد.
 • مفاصل سفت و متورم که به سختی خم و راست می‌شوند
 • درد و تورم، که ممکن است پس از دوره‌های استراحت بدتر شود
 • دردی که با فعالیت بدنی شدید افزایش می‌یابد
 • چسبیدن یا قفل شدن ناگهانی مفاصل در حین حرکت
 • صدای جیرجیر، کلیک، کوبیدن یا ساییدن از ناحیه زانو

علائم روماتیسم مفصلی در بارداری

در بیشتر افراد علائم آرتریت روماتوئید در دوران بارداری تغییر می‌کند. تقریباً 50 تا 60 درصد از زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) متوجه بهبود علائم و نشانه‌های RA در دوران بارداری می‌شوند. در ادامه به رایج‌ترین علائم روماتیسم مفصلی اشاره شده است.

 • خستگی
 • تورم دست‌ها، پاها یا مچ پا
 • درد مفاصل به خصوص در ناحیه کمر
 • تنگی نفس

علائم روماتیسم مفصلی در کودکان

آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان ((idiopathic arthritis که قبلا به عنوان آرتریت روماتوئید نوجوانان شناخته می‌شد، شایع‌ترین نوع آرتریت در کودکان زیر 16 سال است. علائم روماتیسم مفصلی در نوجوانان و کودکان درست شبیه به بزرگسالان است و با درد، تورم، سفتی، تب و دردهای صبحگاهی همراه است. آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان می‌تواند یک یا چند مفصل را درگیر کند.

بیشتر بدانید: علائم روماتیسم قلبی چیست؟

تصویر کودکی که به روماتیسم مبتلا است.
روماتیسم در کودکان معمولا در کودکان زیر 16 سال ایجاد می‌شود و علائم آن مشابه بزرگسالان است.

علائم ابتلا به روماتیسم مفصلی در مراحل اولیه

علائم اصلی و اولیه روماتیسم مفصلی درد، تورم و سفتی مفاصل است. همچنین ممکن است فرد علائم عمومی‌تری را تجربه کند و التهاب در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد شود. علائم آرتریت روماتوئید اغلب به تدریج در طی چند هفته ایجاد می‌شود، اما برخی موارد می‌توانند به سرعت در طی چند روز پیشرفت کنند.

تشخیص علائم و درمان روماتیسم

درمان روماتیسم مفصلی معمولاً شامل ترکیبی از داروها، فیزیوتراپی و تغییرات در سبک زندگی است. داروها ممکن است شامل داروهای ضد التهاب، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد افسردگی باشند. فیزیوتراپی به منظور تقویت عضلات و بهبود حرکت مفاصل استفاده می‌شود. همچنین، تغییرات در سبک زندگی مانند تغییر در رژیم غذایی و ورزش منظم نیز می‌تواند به بهبود علائم روماتیسم مفصلی کمک کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.