علائم آپاندیس در کودکان چگونه است؟ + روش های تشخیص

0 74

علائم آپاندیس در کودکان چگونه است؟ + روش های تشخیص | سلامت

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

شناخت علائم آپاندیس در کودکان به شما کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر این مشکل را شناسایی کنید و نسبت به درمان آن اقدام کنید. آپاندیس اندام کوچکی در سمت راست پایین شکم است که به روده بزرگ متصل است. مشکل آپاندیس یا همان آپاندیسیت زمانی رخ می‌دهد که آپاندیس مسدود یا عفونی شود. در این شرایط باکتری‌ها شروع به رشد در آپاندیس می‌کنند و موجب عفونت می‌شوند. این بیماری معمولا در کودکان بالای 5 سال به بالا رایج‌تر است اما ممکن است در کودکان زیر 5 سال نیز اتفاق بیفتد که در این شرایط کمی برای کودک خطرناک‌تر می‌شود. اما علائم آپاندیس در کودکان چیست و چطور می‌توان این بیماری را در کودکان تشخیص داد؟ در این مقاله از مجله درمانکده می‌توانید با رایج‌ترین و مهم‌ترین علائم آپاندیس در کودکان آشنا شوید.

علائم آپاندیس در کودکان

آپاندیسیت یا همان مشکل آپاندیس هر ساله تقریباً 70000 کودک را در ایالات‌متحده تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری شایع‌ترین علت جراحی اورژانسی شکم در کودکان است. این عارضه به راحتی با جراحی قابل‌درمان است، اما برای درمان، تشخیص به موقع و اقدامات سریع پزشکی اهمیت زیادی دارند. در صورتی که آپاندیس به موقع درمان نشود ممکن است عفونت کند و پاره شود و در این شرایط جان کودک به خطر می‌افتد. در کودکان بالای 2 تا 3 سال، ترتیب ظاهر شدن علائم مهم‌تر از هر یک از علائم است. اولین علامتی که ایجاد می‌شود درد است. آپاندیسیت تقریبا همیشه باعث درد می‌شود. درد ممکن است از وسط شکم در اطراف ناف شروع شود و سپس به سمت راست پایین شکم حرکت کند.

با این حال درد در نوزادان و کودکان، ممکن است به جای محدود شدن به قسمت پایین سمت راست شکم، گسترده باشد. کودکان کوچک‌تر ممکن است کمتر بتوانند مکان خاصی را برای درد تشخیص دهند و ممکن است بسیار تحریک‌پذیر یا بی‌حال باشند.

پس از شروع درد، بسیاری از کودکان دچار حالت تهوع یا استفراغ می‌شوند و تمایلی به غذا خوردن ندارند. سپس هنگامی که روی شکم فشار وارد شود، شکم حساس می‌شود. تب با درجه پایین در حدود 37 تا 38 درجه سانتی‌گراد در مرحله بعدی ایجاد می‌شود و یک علامت شایع است. برای شناسایی علائم آپاندیس در کودکان باید به مکان درد، ترتیب علائم و شدت علائم مختلفی که کودک دارد توجه کنید. در ادامه می‌توانید با رایج‌ترین علائم آپاندیس در کودکان آشنا شوید.

 • درد شدید و ناگهانی در اطراف ناف یا قسمت پایین سمت راست شکم
 • دردی که کم و زیاد می‌شود و هر بار شدت آن بیشتر می‌شود.
 • بی‌اثر بودن داروهای مسکن
 • درد کودک با عطسه، سرفه و هر حرکتی که می‌کند، بیشتر می‌شود.
 • تب با درجه پایین
 • تهوع و استفراغ
 • نفخ شکم
 • اسهال
 • متورم شدن شکم کودک
 • حساس شدن کودک به لمس شکم

در صورت لزوم می توانید با دکتر گوارش آنلاین مشورت کنید و هم می توانید به ص.رت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

اگر آپاندیس درمان نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

آپاندیسیت کودکان یک بیماری جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. زمانی که آپاندیس کودک عفونی شود، بعد از حدود 48 تا 72 ساعت از شروع اولین علائم، احتمال ترکیدن آپاندیس وجود دارد. در این شرایط عفونت و باکتری‌ها در سراسر بدن پخش می‌شوند و این موضوع جان کودک را به خطر می‌اندازد.

درد آپاندیس در کودکان معمولا در اطراف ناف و کمی متمایل به پایین و سمت راست است. زمانی که آپاندیس پاره شود، ممکن است باکتری را در سراسر شکم کودک پخش کند و منجر به عفونت باکتریایی گسترده‌ای به نام پریتونیت (peritonitis) شود که سایر اندام‌های شکمی را درگیر می‌کند. همچنین می‌تواند منجر به عفونت شدید جریان خون به نام سپسیس (sepsis) شود. در اکثر مواقع برای درمان آپاندیسیت در کودکان پزشک اقدام به برداشتن آپاندیس می‌کند. در شرایطی که علائم خفیف باشد، ممکن است پزشک برای درمان از آنتی‌بیوتیک استفاده کند.

جراحی برداشتن آپاندیس آپاندکتومی (Appendectomy) نامیده می‌شود. حدود یک ساعت طول می‌کشد تا انجام شود. آپاندکتومی را می‌توان از طریق جراحی لاپاراسکوپی (Laparoscopy) انجام داد که از طریق برش‌های کوچک در شکم انجام می‌شود. این رویکرد کم تهاجمی با زمان بهبودی کوتاه‌تر و خطر کمتر عفونت همراه است.

گاهی ممکن است برای برداشتن آپاندیس در موارد پیچیده، لاپاراتومی باز لازم باشد. این جراحی شامل یک برش بزرگ‌تر در قسمت پایین سمت راست شکم است و به زمان بهبودی طولانی‌تری نیاز دارد.

علائم ترکیدن آپاندیس در کودکان چیست؟

پارگی آپاندیس یک وضعیت اورژانسی است که باید کودک سریعا تحت درمان قرار بگیرد. علائم پارگی آپاندیس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اینفوگرافی علائم ترکیدن آپاندیس در کودکان
از رایج‌ترین علائم ترکیدن آپاندیس در کودک می‌توان به درد شدید شکم، نفخ، حساس شدن کودک به لمس شکم، نفخ و تب و لرز اشاره کرد.

بیشتر بدانید: همه چیز درباره آپاندیس

 • درد و حساسیت گسترده در سراسر شکم
 • درد شکمی که با لمس یا حرکت بدتر می‌شود
 • دردی که با گذشت هر ساعت بدتر می‌شود
 • نفخ
 • گاز
 • حالت تهوع
 • اسهال یا یبوست
 • تب
 • لرز

توجه داشته باشید که این علائم و نشانه‌ها ممکن است بلافاصله پس از پارگی آپاندیس ظاهر نشوند. ممکن است کودک شما در ابتدا احساس بهتری داشته باشد، زیرا پارگی فشار را کاهش می‌دهد. با این حال، هنگامی که باکتری به داخل حفره شکم می‌ریزد، باعث عفونت، التهاب و بدتر شدن علائم ذکر شده در بالا می‌شود.

روش‌های تشخیص علائم آپاندیس در کودکان

برای تشخیص علائم آپاندیس در کودکان پزشک یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ابتدا سوالاتی در مورد سابقه سلامتی کودک از شما می‌پرسد و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. پزشک همچنین ممکن است برای تشخیص دقیق این مشکل از آزمایش‌هایی استفاده کند. در ادامه می‌توانید با رایج‌ترین آزمایش‌هایی که برای تشخیص علائم آپاندیس در کودکان استفاده می‌شود، آشنا شوید.

بیشتر بدانید: درد آپاندیس در زنان چگونه است؟

دریافت نوبت و مشاوره با پزشک منتخب بیماران

دکتر محمدعلی کریمی

دریافت نوبت

اینفوگرافی روش‌های تشخیص علائم آپاندیس در کودک
برای تشخیص آپاندیس در کودک از آزمایش‌هایی مثل سونوگرافی شکم، سی‌تی‌اسکن و آزمایش خون و ادرار استفاده می‌شود.

سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم یک نوع تست تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویری از رگ‌های خونی، بافت‌ها و اندام‌ها استفاده می‌کند. از این روش برای دیدن اندام‌های داخلی بدن و شرایط آپاندیس استفاده می‌شود.

سی‌تی‌اسکن

 این تست تصویربرداری از هر دو اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری برای نشان دادن تصاویر دقیق از هر قسمت از بدن استفاده می‌کند. این روش از یک اشعه ایکس عمومی دقت بالاتری دارد و برای مشاهده وضعیت آپاندیس در بدن استفاده می‌شود.

آزمایش خون

آزمایش خون برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می‌شود. از طرف دیگر پزشک با بررسی آزمایش خون می‌تواند ببیند که آیا مشکلاتی در سایر اندام‌های شکمی مانند کبد یا پانکراس کودک وجود دارد یا خیر.

آزمایش ادرار

 این آزمایش می‌تواند تشخیص دهد که آیا عفونت مثانه یا کلیه وجود دارد یا خیر. در بسیاری از شرایط علائم آپاندیس شبیه به مشکلات کلیه و مثانه است و پزشک برای اطمینان از این موضوع از آزمایش ادرار استفاده می‌کند.

چه زمانی از پزشک کمک بگیریم؟

اگر علائم آپاندیس در کودک شما وجود دارد، بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید. درد آپاندیس معمولا به صورت دوره‌ای در شکم ایجاد می‌شود و هر بار شدت آن بیشتر می‌شود. ممکن است کودک همراه با درد شکم علائم دیگری مثل تهوع، استفراغ، نفخ و اسهال را نیز تجربه کند. به خاطر داشته باشید که کودک شما تا رسیدن به مطب پزشک مجاز به خوردن یا نوشیدن چیزی نیست.

بیشتر بدانید: درد آپاندیس در مردان به چه صورت است؟

تصویر پزشکی که در حال معاینه شکم یک کودک است که درد دارد.
در صورتی که کودک شما علائم آپاندیس را تجربه می‌کند، بهتر است هر چه سریع‌تر او را نزد پزشک ببرید.

سخن پایانی

آپاندیسیت در کودکان و بزرگسالان یک عفونت جدی و بالقوه کشنده است. با این حال، در صورت شناسایی و درمان به موقع، می‌توان آن را به راحتی مدیریت کرد. اگر به آپاندیسیت مشکوک هستید، به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید یا برای تشخیص و درمان دقیق از یک متخصص داخلی، متخصص کودک یا گوارش کمک بگیرید. در صورت تمایل می‌توانید به صورت حضوری و آنلاین از متخصصینی که با درمانکده همکاری دارند، مشاوره دریافت کنید.

سوالات متداول

کودکان در چه سنی بیشتر در معرض آپاندیس قرار دارند؟

 آپاندیس معمولا در کودکان 5 سال به بالا ایجاد می‌شود و در نوزادان بسیار نادر است. رایج‌ترین سن بروز آپاندیسیت در کودکان و نوجوانان بین 10 تا 18 سالگی است. آمارها نشان می‌دهد که شیوع این بیماری در پسران بیشتر از دختران است.

علت آپاندیسیت چیست؟

علت دقیق آپاندیسیت هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست اما زمانی که آپاندیس مسدود و ملتهب شود، به راحتی توسط باکتری‌ها عفونی می‌شود و مشکلاتی جدی برای سلامت ایجاد می‌کند. برخی شواهد نشان می‌دهد که مصرف فیبر کم در رژیم غذایی بر بروز آپاندیسیت موثر است.

چند درصد از کودکان مبتلا به آپاندیسیت جان خود را از دست می‌دهند؟

در صورتی که کودک مبتلا به آپاندیسیت به موقع درمان شود، معمولا خطر جدی برای سلامت وجود ندارد. آمارها نشان می‌دهد که کمتر از 0/1 درصد کودکان مبتلا به آپاندیسیت جان خود را از دست می‌دهند. اگر کودکان درمان نشوند، معمولا پیشرفت می‌کند و باعث پریتونیت، آبسه شکمی و گاهی مرگ در کودکان می‌شود.

منابع: urmc.rochester، hopkinsmedicine، msdmanuals

 12 بازدید


Leave A Reply

Your email address will not be published.