شیمی درمانی سرطان سینه فواید و عوارض جانبی + بروز شده

0 112

شیمی درمانی سرطان سینه فواید و عوارض جانبی + بروز شده

چکیده : شیمی درمانی سرطان سینه غالباً علاوه بر سایر روش های درمانی مانند جراحی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شیمی درمانی سرطان سینه

شیمی درمانی سرطان سینه غالباً علاوه بر سایر روش های درمانی مانند جراحی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دریافت شیمی درمانی در سرطان سینه احتمال بهبودی را افزایش می دهد، خطر بازگشت سرطان را کاهش می دهد، علائم ناشی از سرطان را کاهش داده یا به افراد مبتلا به سرطان کمک می کند تا با شرایط بهتر، زندگی باکیفیت تر و طولانی تری داشته باشند. در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری درباره مزایا و عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان سینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید..

چگونگی شیمی درمانی سرطان سینه

شیمی درمانی، درمانی است که از داروهای ضد سرطان برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این بیماری با تداخل در توانایی تقسیم و رشد سلول های سرطانی کار می کند. داروهای مختلف شیمی درمانی سرطان سینه به روش های مختلفی اثر می کنند و اغلب از ترکیبی از داروها باهم استفاده می شود. شیمی درمانی سلول های بدن را تحت تأثیر قرارداده و می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

چه زمانی از شیمی درمانی در سرطان سینه استفاده می شود؟

۱) قبل از عمل جراحی

شیمی درمانی ممکن است قبل از عمل انجام شود تا رشد سرطان پستان کاهش یابد. یا ممکن است قبل از عمل، سرطان پستان بزرگتر، کوچک شود. افرادی که انواع خاصی از سرطان پستان دارند، مانند سرطان سینه با گیرنده های منفی یا التهابی سه گانه، یا سرطان پستان آنها HER2 مثبت است، احتمالاً قبل از عمل باتوجه به تشخیص متخصص انکولوژی در تهران، شیمی درمانی دارند. شیمی درمانی که قبل از عمل جراحی انجام می شود شیمی درمانی اولیه (نئوادجوانت) است.

۲) بعد از عمل جراحی

شیمی درمانی بعد از عمل جراحی برای سرطان اولیه سینه انجام می شود تا خطر بازگشت سرطان در آینده کاهش یابد. پس از عمل جراحی، به عنوان شیمی درمانی کمکی (ادجوانت) شناخته می شود.

تاثیرات شیمی درمانی در درمان سرطان سینه

مزیت شیمی درمانی در سرطان سینه

کمک به روند درمان سرطان سینه از بزرگترین فواید شیمی درمانی سرطان سینه است. فواید ممکن است در برخی موارد مشخص نباشد که آزمایش های زیر کمک کننده خواهد بود.

هنگامی که فواید شیمی درمانی کمتر قطعی باشد، متخصص رادیوانکولوژی شما ممکن است آزمایشی بنام سنجش ژنومی را پیشنهاد کند. این آزمایشات به گروه های ژن های موجود در سرطان پستان می پردازد. این آزمایشات بر روی بافت پستان که در حین عمل جراحی برداشته می شود، معمولاً در آزمایشگاهی دور از محل درمان شما انجام می شود و دیگر نیازی به برداشتن بافت دیگر نیست.

نتایج به طور جداگانه از گزارش آسیب شناسی شما ارائه می شود و پزشک متخصص شیمی درمانی شما آنها را درکنار سایر نتایج آسیب شناسی در نظر می گیرد تا به ایشان کمک کند و تصمیم بگیرند چه درمانی را توصیه کنند.

(Oncotype DX) آزمایشی است که پیش بینی می کند احتمال بازگشت سرطان و منافع احتمالی آن از داشتن شیمی درمانی به چه میزان است. نتیجه، با عنوان نمره عود، از عددی بین ۰ تا ۱۰۰ گزارش میشود. هرچه عدد بالاتر باشد احتمال عود یک سرطان تهاجمی پستان بیشتر است و احتمال اینکه از شیمی درمانی سود ببرد، نیز بیشتر خواهد بود.

این آزمایش پیش بینی می کند که احتمال ابتلا به سرطان در طی ده سال چقدر است. نتیجه به عنوان کم خطر، متوسط یا پرخطر گزارش می شود.

عوارض جانبی شیمی درمانی در سرطان سینه

عوارض جانبی شیمی درمانی در درمان سرطان سینه معمولاً موقتی است و بیشتر آنها قابل کنترل است.
شیمی درمانی افراد به روش های مختلفی را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است دو نفر که داروهای یکسانی دارند در طول دوره درمان خود کاملاً متفاوت از یکدیگر باشند.

 • شیمی درمانی سرطان سینه و اثرات آن بر خون

داروهای شیمی درمانی می توانند به طور موقت بر تعداد سلول های خون سالم بدن تأثیر بگذارند. سلول های خونی، گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها توسط مغز استخوان (مواد اسفنجی در قسمت توخالی استخوان ها) آزاد می شوند تا جایگزین آنهایی شوند که بطور طبیعی در بدن استفاده می شوند. شیمی درمانی توانایی مغز استخوان در ساخت این سلول ها را کاهش می دهد.

برای بررسی شمارش خون، در طول درمان، مرتباً آزمایش خون خواهید داشت. اگر تعداد سلول های خونی خیلی کم باشد، دوره بعدی شما ممکن است به تأخیر بیفتد یا دوز شیمی درمانی کاهش یابد.

 • شیمی درمانی سرطان سینه و کم خونی

کمبود تعداد گلبول های قرمز خون کم خونی نامیده می شود. اگر به خصوص احساس خستگی، نفس تنگی یا سرگیجه می کنید، به تیم متخصص خود اطلاع دهید. اگر تعداد گلبول های قرمز خون به میزان قابل توجهی کاهش یابد، انتقال خون ممکن است در طول درمان شما ضروری باشد.

 • شیمی درمانی سرطان سینه و اثر آن بر ریزش مو

برای برخی افراد ریزش مو می تواند یکی از ناراحت کننده ترین عوارض  باشد. احتمال ریزش موهای شما بستگی به نوع و میزان داروهای شیمی درمانی دارد.

 • شیمی درمانی سرطان سینه و اثر آن بر پوکی استخوان

زنانی که یائسگی را بخاطر شیمی درمانی تجربه می کنند، ممکن است خطر بیماری پوکی استخوان را داشته باشند. به طور کلی توصیه می شود که این خانمها از آزمایش های دوره ای تراکم استخوان و احتمالاً درمان هایی برای جلوگیری از ریزش بیشتر استخوان استفاده کنند.

شیمی درمانی در سرطان سینه و اثر آن بر پوکی استخوان

دیگر عوارض جانبی کوتاه مدت شیمی درمانی در سرطان سینه شامل:

 • خستگی

 • از دست دادن اشتها

 • تهوع و استفراغ

 • یبوست یا اسهال

 • زخم های دهان

 • تغییرات پوستی و ناخن

 • آسیب عصبی (نوروپاتی)

 • مشکلات عملکرد شناختی که بر حافظه تأثیر می گذارد

با انتخاب بهترین کلینیک شیمی درمانی عوارض شیمی درمانی را به حداقل برسانید!

تمامی بیمارانی که مبتلا به سرطان سینه می شوند، در تمام مراحل بیماری خود چه در مرحله تشخیص و چه در مرحله درمان، نیاز به مراجعه به بهترین مرکز درمان سرطان سینه و بهترین کلینیک شیمی درمانی در تهران دارند.

بهترین کلینیک شیمی درمانی در تهران

خدمات مراکز درمان سرطان در راستای تشخیص به موقع بیماری و انجام اقدامات لازم جهت درمان، کمک زیادی به بیماران سرطانی می کند. هر یک از مراکز درمان سرطان با توجه به تجهیزاتی که دارند، ممکن است قادر به انجام برخی از روش های تشخیص و درمان سرطان یا تمامی آن ها باشند.

پس از اتمام شیمی درمانی، پزشک متخصص شیمی درمانی برای ویزیت و معاینات بعدی شما برنامه ریزی می نماید. علت این معاینات، کنترل عوارض جانبی طولانی مدت و بررسی عود سرطان پستان است. لیستی از سوالاتی که می خواهید از پزشکتان بپرسید، تهیه نمایید. پزشک معاینه جسمی از جمله معاینه پستان ها را انجام داده و از شما در مورد علائم جدیدی که تجربه می کنید، سوال می پرسد.

جمع بندی

استفاده از داروهای شیمیایی ضد سرطان یکی از روش های درمان سرطان سینه است. در این روش دارو وارد بدن می شود و در صورتی که سلول های سرطانی از ناحیه اولیه به مناطق دیگر بدن منتشر شده باشند، باعث از بین رفتن آنها در آن نقاط نیز می شود. بنابراین وقتی که احتمال می رود سلول های سرطانی در سایر نقاط بدن پخش شده باشند، لازم است شیمی درمانی شروع شود. انواع و میزان این داروها توسط پزشک متخصص انکولوژی (رادیوانکولوژیست) تعیین می شود و براساس خصوصیات توده سرطانی، میزان پیشرفت بیماری و وضعیت عمومی بیمار می تواند متفاوت باشد.

شماره تماس کلینیک: ۰۲۱۸۶۱۲۶۱۹۳ – ۰۲۱۸۶۱۲۶۳۹۵

آدرس کلینیک: تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، خیابان کبکانیان، بن بست فرگاه، پلاک ۱۴ واحد ۱

منبع: https://drmaryammirzaei.com/

برچسب ها : بهترین کلینیک شیمی درمانی,شیمی درمانی سرطان سینه,متخصص انکولوژی در تهرانSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.