ریزش موی مردان | علت، علل و روش های درمان آن

0 103

ریزش موی مردان | علت، علل و روش های درمان آن | سلامت

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حدود 85 درصد مردان بعد از سن 50 سالگی دچار کاهش و ضعیف شدن موهای سر می شوند. بعضی افراد حتی قبل از 21 سالگی دچار ریزش مو می شوند. در این مقاله از مجله درمانکده قصد داریم این مورد را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

تصورات نادرست درباره ریزش مو

آیا پوشیدن کلاه بیس بال باعث کچل شدن شما می شود؟ خیر. اگر کسی دست در موهای شما بکشد باعث نمی شود دچار ریزش مو شوید. شانه کردن، برس زدن، پیچاندن یا فرم دادن هم باعث ریزش موی شما نمی شود. فقط سعی کنید با ملایمت با موهای خود برخورد کنید تا به ساقه موها آسیب نزنید.

برای محافظت از موهای خود از سیگار کشیدن پرهیز کنید

سیگار کشیدن با سرعت کچل شدن الگوی مردانه رابطه دارد و آن را بدتر می کند. بنابراین اگر به دنبال دلیل بهتری برای ترک سیگار می گردید، ریزش زود هنگام مو را نیز به این لیست اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: علت ریزش مو

رابطه کچلی با سلامتی

ریزش مو معمولاً نشان دهنده مشکل پزشکی نیست. ریزش مو برای سلامتی خطری ندارد. فقط نگرانی هایی در مورد تاثیری که روی ظاهر افراد می گذارد وجود دارد.

دلایل ریزش مو چیست؟

دلیل تقریباً همه ریزش موهای مردان، کچلی الگوی مردانه است که یک ویژگی ارثی است که از یکی از والدین به ارث رسیده است. بعضی داروها، مصرف بیش از اندازه ویتامین آ یا مصرف پروتئین ناکافی از دیگر دلایل ریزش مو هستند. مریضی یا استرس نیز می توانند موجب ریزش موی ناگهانی و زیاد شوند که به آن تلوژن افلوویوم می گویند. خبر خوب این است که اغلب ریزش مویی که به دلیل کچلی الگوی مردانه نیست خود به خود به حالت اول برمی گردد.

بیشتر بخوانید: ریزش ریش طبیعی 

سعی کنید موهایی که دارید حفظ کنید

نگهداری موهای فعلی از جایگزین کردن موها آسان تر است. اما مراقب باشید. بیشتر محصولاتی که ادعای معجزه دارند دروغین هستند. هنگامی که به یک روش شک دارید پزشک یا متخصص پوست و مو از درمانکده می تواند به شما کمک کند. همچنین میتوانید با مشاوره آنلاین دکتر پوست و مو راهنمایی بیشتری را دریافت کنید.

داروی درمان ریزش مو: ماینوکسیدیل

هیچ راهی برای جلوگیری از کچلی الگوی مردانه وجود ندارد اما داروهایی برای کاهش سرعت آن وجود دارند. ماینوکسیدیل دارویی است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و بدون نسخه قابل تهیه است و باید روی محل ریزش به صورت موضعی استفاده شود. این دارو سرعت ریزش را کم می کند و در بعضی افراد باعث رشد موی جدید می شود. اما به محض اینکه استفاده نکنید ریزش مو بازمی گردد.

بیشتر بخوانید: علائم ریزش مو در زنان

کچلی الگوی مردانه به چه شکل است؟

عقب رفتن خط مو به شکل موج مانند نشانه این نوع کچلی است. کم پشت شدن موهای بالای سر و به وجود آمدن نقطه های خالی نیز نشانه دیگری از این نوع کچلی است. در نهایت این نقاط ریزش مو به هم می رسند و الگوی ریزش موی مردانه شکل می گیرد. در تصویر مقیاس Norwood را می بینید که برای تعیین درجه کچلی به کار می رود.

نقش هورمون ها

در کچلی الگوی مردانه هورمونی به نام DHT باعث کوچک شدن فولیکول های مو می شود. در نهایت این فولیکول ها به قدری کوچک می شوند که هیچ مویی نمی تواند در آن ها رشد کند.

داروی ریزش مو: فیناستراید

این دارو تولید DHT در بدن را کاهش می دهد. در بعضی از مردان این دارو موجب رویش موهای جدید می شود. بسیاری از متخصصین پوست و مو معتقد هستند این دارو از ماینوکسیدیل بهتر عمل می کند. استفاده از این دارو در زنان باردار موجب آسیب رسیدن به فرزند پسر می شود. همانند ماینوکسیدیل این دارو نیز فقط تا زمانی که از آن استفاده کنید موثر است.

آیا می خواهید از کلاه گیس استفاده کنید؟

کلاه گیس ها مدت زیادی است که به وجود آمده اند. از آنجاییکه که کلاه گیس ها در قیمت ها و کیفیت های متفاوتی وجود دارند، انتخاب کلاه گیس مناسب نیاز به زمان و تحقیقات دارد. کلاه گیس نیاز به نگه داری منظم دارد که ماهیانه چیزی حدود 60 تا 300 دلار در ماه هزینه دارد. هنگام خرید یک کلاه گیس دقت کنید که رنگ، ضخامت و نوع موهای کلاه گیس با موهای شما انطباق داشته باشد.

کاشت مو به چه شکل انجام می شود؟

در کاشت مو، موهای سالم عقب و طرفین سر به روی سر انتقال داده می شوند. این فرایند هزینه بر است و شاید نیاز باشد چند بار انجام شود. بعد از 2 ماه تمام موهایی که انتقال پیدا کردند دچار ریزش می شوند اما رشته های جدید به زودی دوباره رشد می کنند. بعد از 6 ماه موها حالت طبیعی به خود می گیرند.

بیشتر بخوانید: کیست مویی چیست؟

همین موهایی را که دارید به بهترین شکل حالت دهید

شما می توانید با ترفندهایی کاری کنید که ریزش موی شما کمتر مشخص باشند. کوتاه نگاه داشتن موهای کم پشت موجب می شود موها ظاهر بهتری داشته باشند. بعضی شامپوها، نرم کننده ها و حالت دهنده ها به موها حجم می دهند. از رژیم غذایی متعادل استفاده کنید و با موهای خود با ملایمت برخورد کنید.

مثبت باشید

مردی به مو نیست. به ویژگی های مثبت دیگر خود فکر کنید. موظب چیزهایی باشید که می توانید کنترل کنید. به عنوان مثال سعی کنید تناسب اندام خود را حفظ کنید. تفاضای پشتیبانی کردن از دیگران عیبی ندارد. اگر احتیاج به انگیزه و الهام دارید به مردان کچل یا افرادی که سر خود را تراشیده اند فکر کنید که اعتماد به نفس آن ها مثال زدنی است. کچل بودن عیب نیست.

 6 بازدید


Leave A Reply

Your email address will not be published.