تاریخ انقضا ماسک ورقه ای را چطور تشخیص دهیم؟ + بروز شده

0 206

تاریخ انقضا ماسک ورقه ای را چطور تشخیص دهیم؟ + بروز شده

مراقبت از پوست مانند یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت است که به مرور و با گذر زمان نتیجه نهایی آن مشخص خواهد شد در حقیقت اگر به پوست خود اهمیت می دهید می بایست از سنین جوانی اقدامات پیشگیرانه را آغاز و در سنین جوانی تنها به اقدامات مراقبتی بپردازید.

ماسک ورقه ای صورت یکی از مقرون به صرفه ترین روتین های پوستی است که انواع آن برای قسمت های مختلف بدن طراحی شده اگر شما هم از طرفداران این نوع ماسک ها هستید ممکن است تعدادی ماسک آنها را خریداری و به تاریخ انقضای هیچ کدام دقت نکرده باشید اما هنگام خرید ماسک ورقه ای باید بدانید که این محصول مثل همه لوازم مراقبتی دارای یک تاریخ انقضای مشخص است و پس از گذشتن تاریخ مصرف رنگ و بوی ماسک دستخوش تغییرات می شود و استفاده از ماسک تاریخ گذشته پوست شما را حساس تر خواهد نمود.

عمر مفید ماسک ورقه ای اصولا بین 24 تا 36 ماه یعنی 1 تا 3 سال است. در بین تمامی ماسک های ورقه ای، مارک های کره ای به وفور دیده می شوند چرا که اصلا کره مهد تولید این نوع ماسک ها بوده!  ولی مشکلی که وجود دارد این است علائم روی ماسک اصولا ناخوانا هستند و چطور تشخیص دهیم این ماسک را تا چه زمانی می توان استفاده کرد؟

اصلا ماسکی که خریداری کرده ام تاریخ انقضای آن نگذشته؟! نگران نباشید رنگدونه برای شما یک راهکار جامع دارد…

آیا ماسک های  ورقه ای منقضی می شوند؟

باید بگوییم بله. ماسک ها تاریخ انقضای خاصی دارند که بنابر نوع ماسک و مواد تشکیل دهنده، این بازه متغیر است اصولا می بایست به تاریخ تولید محصول دقت و حداکثر تا 3 سال پس آن به خودتان مهلت استفاده از ماسک را بدهید استفاده از محصولی که بیش از 3 سال از تاریخ تولید آن گذشته به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که مواد تشکیل دهنده آن ماهیتی اسیدی پیدا می کنند و باعث قرمزی پوست خواهد شد.

مدت زمان مصرف ماسک صورت چقدر است؟

مدت زمان نگهداری انواع ماسک ورقه ای نیز مشخص است اصولا برای مدت زمان طولانی می توانید آنها را در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید تا سالم و دست نخورده باقی بمانند ماندگاری آنها چنانچه در محیط مناسبی قرار داشته باشد تا دو یا سه سال نیز می رسد.

از طرفی این نوع ماسک ها کاملا مقرون به صرفه و کاربردی هستند از آنجایی که استفاده از ماسک ورقه ای ساده و آسان است محبوبیت زیادی دارند بنابر یکبار مصرف بودنشان بسته بندی آنها نیز طوری طراحی شده که در برابر عوامل محیطی، باکتری و آلودگی ها مصون باشند و برهمین اساس می توانید با خیالی راحت تعداد زیادی از آنها را تهیه و نگهداری کنید.

نکته مهم: نگهداری ماسک در برابر نور مستقیم آفتاب، محیط های مرطوب مثل حمام و محیط های گرم منجر به فساد محتویات درون بسته خواهد شد و همین امر عمر ماسک را کاهش و انقضای پیش از هنگام به دنبال خواهد داشت. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله طرز نگهداری ماسک ورقه ای را بخوانید.

 

راهنمای بررسی تاریخ انقضا ماسک ورقه ای

همان طور که اشاره کردیم ماسک های ورقه ای بسیار متنوع هستند و تاریخ انقضای ماسک ورقه ای به برند و سازنده آنها بستگی دارد.

اگر شما با محصولات مراقبتی و بهداشتی آشنا هستید، احتمالا نمادهایی مانند EXP که به معنای انقضا است یا نماد PAO  (به معنای مهلت استفاده پس از باز کردن بسته) را دیده اید به طور کلی بر اساس این دو فاکتور یا حتی تاریخ تولید و مدت زمان مهلت استفاده پس تولید نیز می توانید به صورت تقریبی تشخیص دهید که وسیله بهداشتی و مراقبتی شما همچنان قابل استفاده است یا خیر؟

در برخی محصولات مثل ماسک های ورقه ای کره ای در پایین بسته بندی علائم و ارقام چاپی روی بسته بندی را مشاهده می کنید که نشان دهنده تاریخ انقضا محصول هستند به عنوان مثال برای تشخیص تاریخ تولید به دنبال عبارت Date of manufacture یا MFG یا حرف M باشید این تاریخ نشان می دهد محصول مراقبتی دقیقا در چه تاریخی تولید شده به عنوان مثال مقابل تاریخ تولید سال 2021 درج شده و شما بین 1-3 سال برای استفاده از ماسک فرصت دارید پس حداکثر تا سال 2024 فرصت دارید از ماسک خود استفاده کنید این روش به شما ذهنیت بسیار خوبی می دهد و می توانید تشخیص دهید که ماسک شما از طراوت و تازگی روزهای ابتدایی تولید خود برخوردار است یا خیر؟

روش دوم برای تشخیص تاریخ انقضا بررسی اعداد نوشته شده مقابل واژه EXP است. در برخی محصولات نیز تاریخ ها با فرمت YYYY/MM/DD روی بسته بندی درج شده که به ترتیب از سمت چپ به سال، ماه و سپس روز اشاره دارد. پس برای بررسی کیفیت و تازگی ماسک حتما تاریخ تولید و انقضا را بررسی کنید.

فرض کنیم یک محصول مراقبتی هنوز به تاریخ انقضای خود نرسیده و یا مدت زیادی تا انقضای آن باقی نمانده  و به ظاهر قابل استفاده است اما نسبت به کیفیت و طراوت آن مطمئن نیستید  در چنین شرایطی نشانه های زیر را حتما چک کنید:

بوی نامطبوع و ناخوشایند: یکی از روش های سریع و ساده برای تشخیص سلامت ماسک بررسی بوی آن است!  اگر احساس می کنید که ماسک صورت بوی عجیب، نامطبوع یا بوی متفاوتی دارد بهتر است که استفاده نشود.

تست ماسک و تحریک پوست یا ایجاد سرخی روی سطح پوست: به صورت ساده می توانید یک آزمون پوستی داشته باشید به این شکل که مقدار بسیار کمی از ژل درون بسته بندی ماسک را روی مچ دست یا بازو خود قرار دهید چنانچه هر گونه علائم غیر عادی مثل خارش، قرمزی، یا تورم را مشاهده کردید ماسک را استفاده نکنید. به طور کلی علائم زیر را به صورت بصری بررسی و در صورت مشاهده ماسک را در بیندازید:

  1. هر گونه تغییر رنگ
  2. عدم چسبندگی یا منقطع شدن ژل
  3. مشاهده پرز روی سطح ژل
  4. هر نوع تغییر غیر معمول

استفاده از ماسک ورقه ای که به تاریخ انقضای آن نزدیک شده اید یا مهلت استفاده از آن به پایان رسیده را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم چرا که مشکلات احتمالی مثل التهاب، حساسیت و سوزش برای پوست را به دنبال خواهند داشت.

دقت داشته باشید ماسک های ورقه ای را فقط و فقط از فروشندگان معتبر چون رنگدونه یا فروشندگان معتبری که می شناسید تهیه نمایید چرا که بعضا ماسک های تاریخ انقضا گذشته را نیز در فروشگاه ارائه می کنند و خوانا نبودن تاریخ تولید و انقضای محصول منجر می شود که سهوا از ماسکی استفاده کنید که مشکلات پوستی برای شما به دنبال خواهد داشت.

 Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.