بررسی چشم انداز شغل پرستاری در ایران + بروز شده

0 148

بررسی چشم انداز شغل پرستاری در ایران + بروز شده

پرستاری حرفه‌ای مهم و بسیار حیاتی در حوزه بهداشت و درمان است که تاثیر بسیار زیادی بر حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه دارد. با توجه به نرخ جمعیت در ایران و تغییرات جمعیتی و بهداشتی، نیاز به پرستاران در آینده به شدت افزایش خواهد داشت. هرچند این افزایش، نیازمند رسیدگی و رفع مشکلات فعلی فعالان این حوزه در ایران است. در این مقاله، به بررسی فرصت های شغلی استخدام پرستار و کمک پرستار و چشم انداز شغل پرستاری در ایران می‌پردازیم.

فرصت‌های شغلی پرستاری در ایران

پرستاری یکی از حرفه‌های تاثیرگذار در صنعت بهداشت و درمان محسوب می‌شود که در ایران نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. با توجه به فراوانی بیمارستان‌ها در کشورمان و نیاز به پرستاران در این مراکز، می‌توان گفت شاغلان حوزه‌ پرستاری در ایران از فرصت‌های شغلی خوبی بهره‌مند هستند. تنوع فرصت‌های شغلی در حوزه پرستاری در ایران، به منظور رفع نیازهای حوزه بهداشت و درمان بسیار وسیع و گسترده است. شما می‌توانید جدیدترین فرصت‌های شغلی و شرایط استخدام پرستار در سراسر ایران را در آدرس زیر مشاهده کنید:

https://karbord.io/jobs/nurse

بعضی از این فرصت‌های شغلی و مراکز عبارتند از:

بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها

علاوه بر بیمارستان‌های دولتی که در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، بیمارستانهای خصوصی نیز به تعداد بسیاری در نقاط مختلف کشور احداث شده‌اند. شاغلان حوزه‌ پرستاری می‌توانند در این مراکز نیز به عنوان پرستار عمومی یا پرایوت به صورت ساعتی و در شیفت صبح و شب (به صورت متغیر) فعالیت داشته باشند. با وجود اینکه تعداد بیمارستان‌های خصوصی کشور کمتر از بیمارستان‌های عمومی است، اما کارکنان آن‌ها شرایط کاری و حقوقی بهتری در مقایسه با کارمندان بیمارستان‌های دولتی دارند.

پرستاران می‌توانند در معتبرترین درمانگاه‌های ایران فعالیت داشته و همچنین در واحدهای خاصی مانند ICU و CCU نیز به عنوان پرستار مشغول به کار شوند.

شرکت‌های هواپیمایی

از دیگر فرصت‌های شغلی پرستاری در ایران می‌توان به کار در حوزه‌ هواپیمایی اشاره کرد. شرکت‌های هواپیمایی بزرگی نظیر ایران‌ ایر، ماهان، آسمان و… در تهران و سراسر کشور فعالیت داشته و جهت ارائه خدمات به مسافران نیاز به استخدام پرستار دارند. پرستاران می‌توانند به عنوان خدمه پرواز در یک شرکت هواپیمایی فعالیت داشته و به بررسی وضعیت اطفال، سالمندان و بیمارانی که برای درمان به سفر نیاز دارند، بپردازند.

مجتمع‌های پتروشیمی

کار در حوزه‌ پتروشیمی نیز از دیگر فرصت‌های شغلی پرستاری در ایران است. تعداد زیادی از پرستاران در کارخانجات و تولیدی‌های صنعت پتروشیمی در حال خدمت به پرسنل و کارگران مشغول به کار هستند. پرستاران در پتروشیمی، ممکن است ساعات کاری متفاوتی از سایر مراکز داشته باشند و از مزایای کار در یک محیط صنعتی و پرتلاطم، مثل بیمه‌ تکمیلی و درآمد بیشتر نسبت به حوزه‌های دیگر برخوردارند.

پرستاری در منزل

پرستاران می‌توانند به عنوان پرستار کودک و نوزاد، پرستار سالمند و یا افراد بیمار، به صورت خصوصی و در منازل فعالیت کنند. بسته به شرایط بیمار، کودک یا سالمند، پرستاری در منزل ممکن است یک شغل شبانه روزی و یا به صورت ساعتی باشد و بسته به این موضوع، وضعیت بیمار و شهر و منطقه فعالیت، میزان درآمد دریافتی پرستاران نیز متفاوت خواهد بود.

با توجه به این موارد می‌توان گفت که پرستاری در ایران دارای فرصت‌های شغلی متعددی است که هرکدام با چشم انداز و آینده شغلی متفاوتی روبرو خواهند بود.

وضعیت استخدام و نیاز به پرستاران در ایران

با توجه به جمعیت بالای ایران، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی زیادی در نقاط مختلف کشور وجود دارند. به طور کلی، با توجه به گزارش‌ها و آمار‌های اخیر وزارت بهداشت، در حال حاضر بیش از 10 هزار بیمارستان، مرکز بهداشتی و درمانی در کشور فعالیت دارند که همگی آن‌ها نیاز به استخدام پرستار دارند.

باتوجه به این موضوع، می‌توان گفت نیاز به پرستاران در ایران بسیار زیاد است و با در نظر داشتن روند رو به رشد بیمارستان‌ها در سراسر کشور و همچنین بالاتر رفتن میانگین سنی جمعیت، این نیاز در آینده نیز حفظ خواهد شد.

چشم انداز و آینده شغلی پرستاری در ایران

با توجه به تغییرات جمعیتی و افزایش تعداد سالمندان، نیاز به پرستاران در آینده به شدت افزایش خواهد یافت. همچنین با رشد جمعیت، تعداد بیماری‌ها نیز افزایش می‌یابد و نیاز به پرستاران با تخصص و مهارت بیشتر در این حوزه نیز افزایش خواهد داشت.

از سوی دیگر، رشد صنعت گردشگری، باعث افزایش نیاز به پرستاران در حوزه‌ هواپیمایی و مراکز بهداشتی مربوط به توریسم خواهد شد.

به طور کلی، آینده‌ شغلی پرستاری در ایران روشن بوده و نیاز به پرستاران با تخصص و مهارت بیشتر رو به افزایش است. با توجه به این نکات و تغییرات جمعیتی، انتظار می‌رود نیاز به پرستاران در آینده بیشتر شود و ایجاد فرصت‌های شغلی دائمی برای جوانان علاقه‌مند به این حرفه از مهم‌ترین چالش‌های آینده در حوزه‌ پرستاری باشد. با این وجود، پرستاران در ایران با چالش‌هایی نیز مواجه هستند که باعث کاهش امید به بهبود آینده شغلی این حرفه در ایران شده است. در ادامه به بررسی این چالش‌ها می‌پردازیم.

چالش‌ها و مشکلات شغل پرستاری در ایران

شغل پرستاری در ایران با محدودیت‌ها و مشکلاتی همراه است که باعث کاهش امید به آینده شغلی بهتر و افزایش مهاجرت نیروهای متخصص در این زمینه شده است. برخی از این چالش‌ها و مشکلات عبارتند از:

  • کمبود نیروی انسانی: از جمله چالش‌های اصلی حوزه‌ پرستاری در ایران، کمبود نیروی انسانی است. یکی از دلایل این موضوع، شرایط کاری سخت و افزایش مهاجرت نیروی کار است. این مشکل موجب شده تا پرستاران حجم کاری، فشار و استرس بالایی داشته باشند.
  • حقوق پایین: پرستاران در ایران معمولا دستمزد کمی دریافت می‌کنند و حقوق آن‌ها با توجه به فشار کاری، استرس و شرایط سخت شغلی کافی نیست. درآمد کم و نامتناسب این شغل باعث افزایش مهاجرت نیروی کار و تغییر شغل از سوی بسیاری از پرستاران شده است.
  • کیفیت ارائه خدمات بهداشتی: در برخی از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، کیفیت خدمات به علت مشکلات مدیریتی و بودجه‌ای ضعیف، در مقایسه با قیمت آن‌ها مقرون به صرفه نیست. این مشکلات می‌تواند به واکنش ناخوشایند از سوی بیماران و خانواده‌های آنان منجر شده و فشار و استرس بیشتری را به قشر پرستار وارد کند.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی فرصت‌های شغلی و چشم انداز شغل پرستاری در ایران پرداختیم. باوجود برخی از چالش‌ها و مشکلاتی نظیر کمبود نیروی انسانی، حقوق پایین، و کیفیت ضعیف خدمات بهداشتی، نیاز بالای جامعه به خدمات پرستاری و افزایش سن جمعیت در آینده، باعث شده تا پرستاری چشم‌انداز خوبی در آینده داشته و پیش بینی می‌شود که تقاضا برای این خدمات با افزایش روبرو شود. هرچند، همانطور که اشاره شد، این افزایش و بهبود چشم‌انداز شغلی، نیازمند بررسی و رفع مشکلات فعلی حوزه بهداشت و درمان و رسیدگی به مشکلات قشر پرستار در ایران است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.